Historia powstania Parafii Matki Bożej Królowej Polski
Historia Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski zaczyna się w 1977 roku. Podwaliny tutejszej wspólnoty z wielkim trudem i ofiarnością tworzył ks. Andrzej Fornal, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniu.
W 1977 roku, dwutygodnik jaworznicki „Gwarek” i katowicka „Trybuna Robotnicza” podały wiadomość o tym, że planowana jest w Jaworznie budowa osiedla „Jaworzno Południe”, tzw. Osiedla Świerczewskiego. Ksiądz Fornal postanowił wykorzystać ten fakt, żeby utworzyć miejsce kultu dla mającego powstać osiedla. Skierował pismo do ks. Kardynała Karola Wojtyły z prośbą o pomoc prawną i materialną przy zakupie budynku, który mógłby stanowić tymczasową kaplicę. Znaleziono starszy dom i po przeprowadzeniu wizji lokalnej przez Ks. Biskupa Smoleńskiego, w lutym 1978 roku zamieniono go na kaplicę. Jednakże 11 kwietnia tego roku władze miejskie przy udziale Milicji Obywatelskiej wyburzyły kaplicę. To jednak nie zniechęciło księdza Fornala i postanowił nie rezygnować ze swoich planów.
Jesienią 1979 roku, na Osiedlu Sobieski obok szosy prowadzącej do Jelenia, zniszczony został krzyż. Przy okazji renowacji tego krzyża postawiono drugi krzyż na Górce, na polu należącym do Jeleńskiej parafii. Jednocześnie, w jednym z domów prywatnych na Górce, rozpoczęto nauczanie religii.
Kiedy wiosną 1980 roku nastąpiło wywłaszczanie gruntów pod budowę nowego osiedla ks. Fornal w porozumieniu z Kurią Metropolitalną w Krakowie wystąpił do władz z prośbą o zabezpieczenie parceli pod budowę kościoła. Władze Miejskie pismem z 28 czerwca 1980 roku obiecały przeznaczyć ok. 1 hektara pola w obrębie projektowanego osiedla na ten cel.
W tym samym czasie pod krzyżem na Górce wprowadzony został codzienny pacierz, a na prowizorycznej wieżyczce ustawiono dzwon przeniesiony z parafii Jeleń. W kościele parafialnym w Jeleniu ogłoszono, że przy krzyżu na Górce codziennie będzie się odbywać nabożeństwo majowe. Jednakże w nocy z 29 na 30 kwietnia krzyż został skradziony. Żeby zapowiedziane nabożeństwa mogły się odbywać wykonano nowy krzyż, a gdy po pewnym czasie odnaleziono ten skradziony, pomimo widocznych uszkodzeń, postanowiono go przywrócić na dawne miejsce. Nabożeństwa majowe odbywały się zgodnie z planem, ale były to już nabożeństwa przebłagalne. Uczestniczyło w nich około 200 osób. Przez jakiś czas nocami pilnowano krzyża, a ludzie, którzy angażowali się w jego strzeżenie byli przesłuchiwani przez władze i straszeni zwolnieniem z pracy. Ówczesny Prezydent Miasta Jaworzna usiłował obarczyć winą za kradzież i zniszczenie krzyża katolików sugerując, że była to prowokacja.
W nocy z 21 na 22 maja obok krzyża ustawiono prowizoryczny ołtarz i od 25 maja odprawiano tu Msze św.
Kiedy w lipcu i sierpniu zaczęły w kraju wybuchać strajki, ksiądz Fornal postanowił zakupić cegłę i pustaki na budowę kaplicy. Budowa rozpoczęła się bez zezwolenia władz. Przy budowie pracowali mieszkańcy z domów prywatnych, z bloków na Górce i górnicy z hotelu robotniczego. W kaplicy zamontowano ołtarz- płytę granitową na podstawie z dolomitu, a ten skradziony kiedyś krzyż umieszczono przed ołtarzem. 25 października 1980 roku Ks. Biskup Albin Małysiak dokonał uroczystej Inauguracji Duszpasterstwa na Górce i konsekrował ołtarz. Po tych uroczystościach Ks. Fornal przywiózł z Rzymu Błogosławieństwo Apostolskie dla nowej wspólnoty duszpasterskiej.
Od chwili powstania do końca 1981 roku kaplica należała do parafii Jeleń i posługę kapłańską w kaplicy pełnili ks. Andrzej Fornal i ks. Jan Kaleta a przez ostatnie 3 miesiące ks. Władysław Kawczuk. Później, decyzją ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, kaplica przyłączona została do parafii św. Wojciecha w Jaworznie.
Obowiązki duszpasterskie pełnili w niej: Ks. Jan Wysokiński, ks. Kazimierz Wodniak, ks. Kazimierz Koniorczyk, ks. Andrzej Tylka, ks. Eugeniusz Cebulski, ks. Tadeusz Rudzki, ks. Stanisław Faber, ks. Wiesław Jarząbek, ks. Dariusz Niedziela, ks. Zdzisław Reterski, ks. Andrzej Lichosyt i ks. Janusz Kania. W tym czasie w kaplicy zachodziło wiele zmian: dobudowana została wieża, zrobiono nowy dach, przebudowano wnętrze kaplicy i zmieniał się wystrój ściany głównej, a historyczny już krzyż wrócił na swoje stare miejsce.
16 grudnia 2001 roku ks. Biskup Adam Śmigielski ogłosił dekret o powstaniu nowej jednostki administracyjnej kościoła- Rektoratu. Rektorem został ks. Janusz Glanowski. W połowie 2002 roku, na bazie pola parafialnego parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniu, wydzielono plac kościelny o powierzchni 45 arów i wykonano drogę dojazdową do kościoła.
Na początku 2003 roku parafianie zakupili mieszkanie przy ulicy ks. Jana Sulińskiego, które od kwietnia tego roku stało się plebanią. W latach 2003 i 2004 powstało ogrodzenie wokół kościoła. 7 kwietnia 2004 roku, na placu przy kościele został zamontowany nowy krzyż, a ten który był zaczątkiem duszpasterstwa na Górce, został przeniesiony do kościoła, na boczną ścianę, a później umieszczony w kaplicy Krzyża. Poświęcenie nowego krzyża przez ks. Biskupa Adama Śmigielskiego odbyło się 3 maja, w czasie uroczystości odpustowych. Jesienią tego roku posadzono drzewa i krzewy na placu kościelnym, a przed kaplicą powstał klomb. We wrześniu 2005 roku wymieniono stare pokrycie dachowe z eternitu na nowe, z blachy.
Z dniem 1 października 2005 roku wszedł w życie dekret podnoszący rektorat do rangi parafii. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Janusz Glanowski, a uroczysta instalacja proboszczowska odbyła się 20 listopada.